صفحه اصلی / تازه ترین مطالب / با این شرایط ازدواج نکنید

با این شرایط ازدواج نکنید

بسیاری از دختران و پسران تصور می کنند با رسیدن به بلوغ جسمانی آمادگی های لازم برای ازدواج را پیدا کرده اند در حالیکه ازدواج تنها به این مورد ختم نمی شود و لازم است که دختران و پسران قبل از ازدواج به آمادگی های قبل از ازدواج فکر کنند.

اگر یک نفر برخی آمادگی های مورد نیاز برای ازدواج را در خود رشد و پرورش نداده باشد، لزوما با یافتن فردی که دارای تمام ملاک های مد نظرش باشد، نمی تواند ازدواج پایداری داشته باشد.

وقتی این آمادگی ها نباشد، کم کم تنش ها شروع خواهد شد، دو طرف حرف همدیگر را نخواهند فهمید، درگیری ها بیشتر می شود و روز به روز از هم دور خواهند شد. بنابراین  در مبحث ازدواج، خیلی مهم است که بدانیم آیا آمادگی ازدواج را داریم یا نه؟ ما در این مقاله آمادگی‌ های لازم برای یک ازدواج موفق را به شما خواهیم گفت.

استقلال روانی و عاطفی شرط لازم برای ازدواج

مینا پور فرخ دکتر روانشناسی در خصوص شرط اساسی برای ازدواج کردن می گوید: برخورداری از استقلال روانی و عاطفی لازمه اصلی برای ورود به زندگی مشترک است. به این معنی که دختر یا پسر باید به این باور رسیده باشند که می توانند در زندگی انتخاب مسئولانه داشته باشند و بهایش را بپردازند بنابراین شخصی که حتی در تصمیم گیری برای تعیین رشته تحصیلی خود در دانشگاه ناتوان است، آمادگی لازم برای ورود به زندگی مشترک را ندارد.

اهمیت تمکن مالی

بحث «تمکن» بین دختر و پسر دارای اهمیت ویژه ای است. مثلا اگر پسرها فکر می کنند که اگر پدر زن پول داری داشته باشد، در مسیر زندگی با مشکل مواجه نخواهند شد و یا اگر دختری فکر کند با وجود پدر شوهر متمکن، به راحتی زندگی خواهند کرد، در واقع اشتباه بزرگی را در تفکر خود دارند، متأسفانه این گونه افراد به مشکل جدی برخورد می کنند، مگر موارد استثنائی که پسر یا دختر، دارای ایمان قوی باشند که مسائل مادی در نظر آن ها کوچک جلوه کند.

گاهی اوقات مشاهده می شود پدر زن پولدار، بدون منت گذاشتن خرج می کند، اما دختر در این مورد بر شوهر خود منت می گذارد و یا اطرافیان دختر اینگونه عمل می کنند.

آمادگی خانواده دختر و پسر قبل از ازدواج

آیا خانواده، مستقل شدن من را می پذیرد؟ آیا طرف مقابل را به عنوان عروس یا داماد می پذیرد؟ آیا اگر روی حمایت مالی خانواده حساب باز و آن ها را مطلع کنم، این توانایی را دارند؟ بعضی از جوانان، خانواده ها را از ارتباط ها یشان آگاه نمی کنند تا زمانی که تصمیم نهایی را بگیرند. این کار، درست نیست. پنهان کردن مسئله مهمی مانند ازدواج از خانواده موجب رنجش آن ها می شود و حتی می تواند باعث بروز مقاومت در برابر ازدواج شما بشود. حتی ممکن است خانواده طرف مقابل را در این پنهان کاری دخیل بدانند و دید منفی به وی پیدا کنند. به همین دلیل است که در جلسات خواستگاری، خانواده ها با هم رفت و آمد می کنند تا با هم بیشتر آشنا شوند.

آمادگی اجتماعی قبل از ازدواج

بحث آمادگی اجتماعی برای همسران بسیار مهم است چون بعد از ازدواج، شما دارای خانواده جدیدی می شوید و اگر در این آمادگی دچار مشکل باشید، در رفت و آمد با خانواده همسر یا دوستان همسر به مشکل جدی برخواهید خورد. بررسی این آمادگی در خودتان کار سختی نیست و باید نحوه تعامل تان با دیگران را ارزیابی کنید.

آمادگی جسمانی قبل از ازدواج

برای مثال سن و سال فرد و طرف مقابل در این بخش قرار می گیرد. به طور معمول اختلاف سن بین ۲ تا ۷ سال را ایده آل در نظر می گیریم. این تفاوت در سنین بالای ۳۰ سال از بین می رود، چون فرض می شود که فرد تا ۳۰ سالگی به بلوغ فکری کامل رسیده است یعنی اگر زوجی که سن شان بیشتر از ۳۰ سال است، قصد ازدواج دارند، ضروری نیست که اختلاف سن شان در محدوده ۲ تا ۷ سال باشد. اگرچه سن به تنهایی عامل خوشبختی یا بدبختی زوج نیست ولی توصیه می شود با فردی ازدواج کنید که در این محدوده سنی باشد.

ازدواج با فردی که در دهه متفاوتی با شماست، منجر به نداشتن تفاهم می شود و همچنین بعدها در فرزند پروری می تواند مشکل ایجاد کند. همین طور ازدواج در سنین پایین ممکن است باعث بروز نارضایتی در سنین بالاتر شود چون فرد در وقت ازدواج دارای بلوغ هیجانی نبوده و ملاک های مشخصی برای ازدواج نداشته است و در بزرگ سالی با بالارفتن سن، ملاک هایش تغییر می کند. همین طور توصیه نمی شود که ازدواج خود را تا سنین بالا به تعویق بیندازید چون بالا رفتن سن، موجب کاهش انعطاف پذیری می شود که این ویژگی در رضایت زناشویی نقش مهمی دارد.

قدرت پذیرش در رویارویی با مشکلات

مینا پور فرخ اظهار می کند: توجه به ارزش ها، هم کفو بودن و توانایی مدیریت هیجان نیز از ویژگی های لازم برای ازدواج کردن محسوب می شود. سازگاری داشتن در مواجهه با بحران و چالش ها در زندگی مشترک باعث می شود فرد قدرت پذیرش داشته باشد و اگر مشکلی را می توانند تغییر بدهند در جهت آن اقدام کنند. بنابراین دختران و پسران جوان باید انعطاف پذیر باشند، به طرف مقابل توجه کنند و خود ابرازی و همدلی بالایی داشته باشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *