خطبه ۷ تیر ۹۸

بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه ۷ تیر ۹۸

خطبه اول :

اﻟْﺤَﻤْﺪُ ﻟِﻠَّﻪِ اﻟَّﺬِﻱ ﺃَﻇْﻬَﺮَ ﻣِﻦْ ﺁﺛَﺎﺭِ ﺳُﻠْﻄَﺎﻧِﻪِ ﻭَ ﺟَﻼَﻝِ ﻛِﺒْﺮِﻳَﺎﺋِﻪِ ﻣَﺎ ﺣَﻴَّﺮَ ﻣُﻘَﻞَ اﻟْﻌُﻘُﻮﻝِ ﻣِﻦْ ﻋَﺠَﺎﺋِﺐِ ﻗُﺪْﺭَﺗِﻪِ ﻭَ ﺭَﺩَﻉَ ﺧَﻄَﺮَاﺕِ ﻫَﻤَﺎﻫِﻢِ اﻟﻨُّﻔُﻮﺱِ ﻋَﻦْ ﻋِﺮْﻓَﺎﻥِ ﻛُﻨْﻪِ ﺻِﻔَﺘِﻪِ .

عبادالله اوصیکم ونفسی الخاطئه بتقوای الله العظیم

خودم و همه شما مومنين و مومنات را به رعايت تقواي الهي توصيه مي كنم. تقوايي كه ملاك، شرف و درجه انسانيت است. تقوايي كه خداوند متعال به نسبت آن به انسان توجه مي كند خصوصا در اين لحظات نوراني يادي مي كنيم از امام عصر ارواحنا له الفداء و عرض مي كنيم « يا بقيه الله إنّ بَيْنى وَ بَيْنَ اللّهِعز و جل ذُنُوبا لا يَأْتى عَلَيْها إلّا رِضاكُمْ » یا بقيه الله شما امام ما هستيد، حجت و خليفه الهي هستيد عنايت و توجهي به ما كنيد.

بنده با توجه به اين كه در آستانه شهادت رئيس مذهب جعفري و مكتب تشيع، حضرت امام صادق عليه السلام هستيم شهادت را بهانه‌اي قرار مي‌دهيم تا ازساحت مقدس اين امام بزرگوار بهره ببريم و یاران وشیعیان اهلبیت وصفات و ويژگي‌هاي آن‌ها را از منظر آن امام همام مرور كنيم و از این رهگذر خودمان را بشناسیم كه آيا ما جايگاهي در نگاه ائمه عليهم السلام داريم؟ اگر داریم در کجای این جایگاه قرار گرفته ایم ؟ آیا ما جز شیعیان صادق امام هستیم یا خیر ؟ در یک روایت زیبا امام صادق علیه السلام شاخص و عواملی را یادآوری می کنند برای شناخت یاران

قال الصادق (علیه السلام)

الشیعه ثلاث اصناف۱ــ صِنْفٌ يتَزَينونَ بِنا ۲.ـوِصِنْفٌ يسْتَأکَلُونَ بِنا۳ــوَصِنْفٌ مِنّا وَإلَينا، يأمَنُون بِأمْنِنا ويخافُونَ بِخَوْفِنا وَلَيسوا بِالبُذُرِ المُذَيعينَ وَلا بالْجُفاةِ الْمُرائينَ، إنْ غابُوا لم يفْقَدُوا وَإنْ شَهِدُوا لَمْ يؤبَه بِهِمْ أولئکَ مَصابيحُ الهُدي

یاران اهلبیت یاران ادعایی و یاران واقعی

هميشه اين گونه بوده و هست که مدعيان یاری و شيعه ‌بودن و ولايت‌مداري فراوان، ولي یار واقعی وشيعه راستين و لایت پذير اندک است.

شاخص یاوری در کلام وسخن امام صادق علیه السلام :

امام صادق عليه السلام با تبيين علائم هر يک از یاران، صفوف یاران راستين را از مدعيان تقلبی جدا مي‌سازد.

در این روایت شریف می فرماید که شیعیان ما چند دسته اند :

«الشّيعَةُ ثَلاثَةُ أصْنافٍ» شيعیان ویاران ما سه دسته‌اند؛

۱ـ «صِنْفٌ يتَزَينونَ بِنا » گروهي به وسيله ما زينت مي‌يابند و ما را وسيله عزت و آبروي خويش قرار مي‌دهند

رفاقتشون سطح یست زبانی اند

«یتزیّنون بنا » عده ای هستند که به واسطه ما اهل بیت، خودشان را زینت می دهند و مشهور به خوبی می شوند اما فقط ریا و تظاهر است و فقط یک نوع مراجعه برای ارضای شهوت وکسب شهرت است .اين ها شيعه بودنشان در حد لسان است. اگر ما پيرو امام هستيم چرا امروز معاملاتمان پر از مفسده است؟معلوم است ما فقط در حد زبان امام را دوست داريم که این گروه عاقبت به خیر نیستند  و مورد رضا و مطلوب امام هم نیستند

نوع رفتار امام با آن ها

متقابلا باید همسان خودشان و به شیوه گفتاری ، با آن ها دوست بود و صرفا با زبان ، به آن ها اظهار محبت و با ایشان ، مقابله به مثل کرد . بیشتر از این ، پیش رفتن در ایجاد و حفظ رابطه دوستانه با دوستان زبانی و برتر از این خطرز است و امام زمان خلاصه می شود در دعای ندبه، فرج و …

۲- « وِصِنْفٌ يسْتَأکَلُونَ بِنا » گروهي به وسيله ما مي‌خورند و ما را وسيله درآمد زندگي دنيايي خويش قرار مي‌دهند .

و نانی اند در حوزه دوستان نانی اینان برای حل مسائل مالی خود و از بد حادثه ، بیشتر و معمولا به دیگران پناه می برند و ما را به افتخار دوستی با خودشان نیز به همین دلیل و انگیزه ، نائل می کنند و اگر کمک های مالی ما به آن ها ؛ و همه نوع بریز و بپاش های ما قطع شود ، پیوند دوستانه آن ها نیز با ما گسسته خواهد شد فکرمی کنند امام رضا علیه السلام قرض الحسنه محرم را برای سفره اش می خواهد محرم و فقرا را فراموش می کند .

 امام می فرمایند : کسانی اند که از ما استفاده ابزاری می برند و جنس توسل شان و نحوه مراجعه شان به در خانه ما از باب گرفتن نان است پی این هستند که از طریق اهل بیت حوائج مادی و دنیوی خودشان را حل کنند و این دسته از شیعیان ، شیعیانی نیستند که مورد رضایت مولای ما باشند و اتفاقا به جهت اثر گذاری که اهل بیت دارند و اثر وضعی که در نظام تکوین دارند حتی می شود از اهل بیت در حوزه زندگی مادی و فقط برای ارضای غرض شهوت حیوانی هم به آنها مراجعه کرد و استفاده برد و این خود زمینه ظلم به اهل بیت را فراهم می کند درست است که اهل بیت هم حوائج مادی را برآورده می کنند اما یکی از مصادیق ظلم این است که تو از شیئی به اتمّش  و کاملش استفاده نکنید .

اين افراد به گونه اي هستند كه اگر عنايتي از جانب امام به آنها نشود، به راحتي رابطه خود را با امام قطع مي كنند و اگر مسائل مادي شان از جاي ديگر تامين شود به راحتي دين فروشي و امام فروشي مي كنند. چرا امام علي علیه السلام و امام حسين عليه السلام تنها شدند؟ مگر دوازده هزار نفر نامه ننوشتند و امام را دعوت كردند ؟ چه شد كه يك باره مسلم بن عقيل رها شد؟ چون محبت شان پولي بود، به خاطر زر ابن زياد، امام خود را فروختند.

قرآن مي فرمايد: « كونوا مع الصادقين » يعني هم نور زندگي و هم نان زندگي خود را از امام بخواهيم.

امام به حوائج دنيايي توجه مي كند اما رضايت قلبي از اين نوع شيعه ندارد چرا كه امام به حقيقت توجه مي كند.

۳ – « وَصِنْفٌ مِنّا وَإلَينا، يأمَنُون بِأمْنِنا ويخافُونَ بِخَوْفِنا وَلَيسوا بِالبُذُرِ المُذَيعينَ وَلا بالْجُفاةِ الْمُرائينَ، إنْ غابُوا لم يفْقَدُوا وَإنْ شَهِدُوا لَمْ يؤبَه بِهِمْ أولئکَ مَصابيحُ الهُدي »

 گروهي از ما و به سوي ما هستند،جنس شان از ما است. يعني آدم هاي با صداقت، با محبت، مقاوم در برابر ظلم و گناه هستند اهل امر به معروف و نهي از منكر هستند اين گروه خيلي كم هستند ولي ارزش دارند.

كه يكي از آنها سلمان فارسي است.يكي هارون مكي، از ياران امام صادق(عليه السلام) است. سهل بن حسن خراساني از خراسان خدمت امام صادق عليه السلام آمد درحالي كه مدعي و طلبكار بود. به امام گفت آقا اين همه اطراف شماست چرا قيام نمي كنيد؟چرا دست مستكبرين را كوتاه نمي كنيد؟ مثل الان كه بعضي به رهبري ايراد مي گيرند كه چرا رهبري كاري نمي كند؟ امام سر خود را پايين انداختند همان طور كه نشسته بودند، هارون مكي از ياران مناي امام عليه السلام وارد شد. امام به هارون فرمودند: هارون وارد تنور شو! هارون گفت: سمعا و طاعتا مولانا و وارد شد بله اگر كسي به حجت الهي اقتدا كند،آتش برايش گلستان مي شود. قبل از هارون، امام به سهل گفته بودند وارد آتش تنور شو و سهل از ترس به امام التماس كرد فكر كرد امام مي خواهد او را عذاب كند. وقتي هارون وارد شد ، و امام به هارون گفت برو در آتش دقايقي گذشت امام به خراساني گفت برو نگاه كن سهل به داخل تنور نگاه كرد و ديد هارون داخل تنور نشسته و ذكر مي گويد. امام فرمودند : شما كه گفتيد صد هزار شمشير زن در خراسان است بگو ببينم چند نفر مثل هارون اطاعت مي كنند؟ سهل گفت : والله يك نفر هم نيست. امام فرمودند : پس ساكت باش.

اگر در كربلا سيد الشهداء(عليه السلام) فرمودند:

« فَإنِّی لَا أَعْلَمُ أَصْحَابًا أَوْفَی وَلَا خَیرًا مِنْ أَصْحَابِی » همه ياران امام مثل هارون مكي بودند اين افراد تا قبل از ظهر عاشورا اجازه نمي دادند كسي از بني هاشم وارد ميدان جنگ شود. وهب تازه داماد بود اما  گفت اول بايد خون من ريخته شود بعد خون حضرت ابالفضل عليه السلام

والينا يعني چه؟ الان مي گويي « السلام عليك يا ابا عبدلله عليه السلام و علي الارواح التي حلت بفنائك » درحقيقت به امام و يارانش سلام مي دهيد به امام و به جون غلام سیاه امام حسین که حتی یک خط از او و خاندانش نمی شود در تاریخ پیدا کرد تا روز قيامت سلام مي دهيد.

شاعر خوش ذوقي زيبا سروده كه:

دلا ياران سه قسمند گر بداني……………………………زباني اند و ناني اند و جاني

به ناني نان بده از در برانش……………………………..محبت كن به ياران زباني

وليكن يار جاني را نگه دار………………………………به پايش جان بده گر ميتواني

این سوال مطرح می شود که چگونه می شود که سنخیت مان را با انسان کامل حفظ کنیم؟

قرآن به ما می فرمایند :  اگر می خواهید با رسول خدا وآل او سنخیت ایجاد کنید باید معّیت و همراهی داشته باشید « یا ایها الذین امنوا اتقوا الله و کونوا مع الصادقین »

اگر مي خواهيد هم سنخ امام باشيد بايد همراهي فكري داشته باشيد بايد فكرت، فكر امام باشد تا راهت راه امام باشد البته اگر اين طور شد جنست هم، هم جنس امام مي شود.

معيت را قرآن تعريف مي كند و مي فرمايد : معيت فقط اين نيست كه نماز صبح بخوانيد، يازده ركعت نماز شب بخوانيد اگه نماز شب مي خوانيد ولي فايده ندارد به خاطر اين است كه هم سنخ امام نيستید قيمت نماز شبت پايين است چون در ظاهر همراه امام هستيد  نماز و روزه و حج باطني دارد تو در ظاهر نماز همراه امام هستيد اما در باطن همراه امام نيستيد نماز واقعي جلوی حقه بازي و كم فروشي را مي گيرد.

خودمان را ارزيابي كنيم ما جزء كدام دسته هستيم ؟ منا و الينا مي شود سلمان فارسي، شهدايي كه بعضي از آنان ذره اي حق الناس گردنشان نبود. اما شما نگاه كنيد بعضي افراد حق الناس به گردنشان است و نماز مي خوانند و محرم سينه مي زنند و…

خطبه دوم :

عباد الله اوصیکم و نفسی بتقو ا

عرض تسلیت  دارم به مناسبت  شهادت جانسوز رئيس مذهب جعفري حضرت امام صادق عليه السلام محضر شما.

از همه كساني كه خودشان را موظف مي دانند خصوصا در ايام شهادت اهل بيت عليهم السلام چه در منازل و چه در مساجد و مراكز عمومي برنامه اجرا مي كنند، تشكر مي كنم و توصيه مي كنم نسبت به اين مسائل بي توجه نباشيم و سعي كنيم در اين دوره و زمانه كه دريايي از شبهات نسبت به معارف دين وجود دارد روز به روز اين مجالس را پر رنگ تر كنيم. حضور فيزيكی، مادي و معنوي خود را بيشتر كنيم درحقيقت ياد و نام امامان در جامعه باعث مي شود كه جامعه در مسير تربيت و كمال قرار بگيرد.

اشاره مي كنم مختصرا به برخي از مناسبت ها

  • جمعه۷ تیر انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی و شهادت مظلومانه شهید بهشتی و یارانش (۱۳۶۰ش) روز قوه قضاییه

چند نكته را بيان مي كنم

  • اولا اين روز و هفته را به همه كساني كه در سيستم قضايي خدمت مي كنند و همچنين در دادگستري سپيدان، تبريك عرض مي كنم. اميدوارم خداوند متعال به شما توفيق خدمت خالصانه عنايت كند.

وعلو درجات را براي همه شهدا به خصوص شهيد بهشتي مسئلت دارم. شهيد بهشتي كسي بود كه امام در مورد ايشان فرمودند: بهشتی یک ملت بود واقعا ايشان خدمت كردند و مرد بزرگي بودند.

  • دوما اشاره مي كنم به سيستم فعلي قضايي.

اهميت اين سيستم وي‍‍ژه است. درست است كه همه اركان نظان اسلامي بايد دنبال تحقق عدالت باشند اما امروز شمشيرحكومت اسلامي قوه قضائيه است كه الحمدلله اينجا جا دارد از رئيس جديد قوه قضائيه جناب آقاي رئيسي از صميم قلب تشكر كنم وجود ايشان مايه بركت است يك نيروي انقلابي كه مشي عادلانه دارد و رفتار ايشان در واقع بيانگر تفكر نابي است كه امام راحل در ابتداي حركت انقلابي شان فرمودند : اين انقلاب بايد به گونه اي باشد كه مردم مزه عدالت را بچشند. اميدوارم با حضور ايشان مزه انقلاب در كام مردم ريخته شود و مردم بفهمند يك مدير انقلابي هم در رفتار شخصي خودش و هم در مديريت چگونه رفتار مي كند. ايشان يكي از مسئولين ارشد نظام اسلامي هستند . كساني كه تبليغ مي كردند كه اگر آقاي رئيسي بيايد ديوار كشيده مي شود، جنگ مي شود، مملكت بر باد مي رود، امروز شما نگاه كنيد در اوج سادگي،كنار مردم مي نشيند، به مردم سر مي زند، به راحتي سرزده به جاهاي مختلف سركشي مي كند مردم مدير اين طوري را دوست دارند بنده هم در فضاي رسانه اي و هم در فضاي حقيقي مي بينم با اين مشي انقلابي ايشان، اميدشان زنده مي شود.اين آرمان انقلاب هست كه مردم كنار مسئولين باشند.

  • نكته بعدي، بحث رسالت اجراي عدالت است. كه در اين بحث و مبارزه با فساد و بي بندو باري، رانت ، اختلاس و اشرافيگري فرمودند : با هيچ كس تعارف نداريم كاري مي كنيم مفسدين در جمهوري اسلامي جايگاهي نداشته باشند من به شما عرض مي كنم از جانب مردم مومن و نمازگزار روز جمعه، شما در اين مسير كه خواست مردم هست حركت كنيد، مردم با تمام توان پشت سر شما هستند.

مملكت ما مملكت غني است. همه مي دانند آمريكا و اسرائيل نمي تواند مملكت ما را به زانو درآورد كشور ما را نيروهاي خائن داخلي به باد مي دهد.كساني كه امروز در حوزه اقتصادي مسئوليتي به عهده گرفته اند و فكر مي كنند مي تواند خيانت كند، قوه قضائيه بايد گردن  آن ها را بشكند اين خواست مردم است. امروز الحمدلله ايشان علم را به دست گرفته و ان شاء الله موفق خواهند شد مردم انقلاب را دوست دارند اما مسئول مفسد بي عرضه و دزد را نمي خواهند.

بعضي به مسئوليت جزئي كه به آنها داده مي شود فكر مي كنند ارث پدريشان است به چه جرات شما اين كار را مي كنيد؟ مردم در اوج سختي دارند زندگي مي كنند و شما دنبال عيش و نوش خودتان هستيد چه کسی به شما اين حق را داده است؟ مردم انقلاب كرده اند مزه راحتي را بچشند بايد بساط اين مفسده ها جمع بشود اين مردم با تمام وجود مقابل استكبار ايستادگي مي كنند . شما ديديد در همين اقدام اخير سپاه، چگونه آمريكا را در مراكز تحليلي دنيا مسخره مي كنند. اين اقتدار نيروهاي انقلابي است. هرجا تفكر انقلابي حاكم شد عظمت و مقبوليت ايجاد كرد. اما تفكر ليبرالي كه حاكم بر اقتصاد اين كشور است و اقتصاد را به نابودي مي كشد.

  • نكته ديگر اين است كه دشمن در راس همه فتنه ها، فتنه اقتصادي را به راه انداخته است كه بخشي از مسئولين در اين فتنه اثر گذارند و بايد دست آنها كوتاه گردد.

يكي ديگر از فتنه ها ، فتنه فرهنگي است.كساني كه خائنين فرهنگي هستند از بيت المال استفاده مي كنند و به جايي مي رسند از رسانه ملي استفاده مي كنند بعد هنجار شكني مي كنند به دين كج دهني مي كنند، بايد جلو اين ها را گرفت و با اين افراد برخورد كرد. بخواهد هنرپيشه باشد .امروز چه خبر است كه افرادي بخش قابل توجهي از وقت مردم را مي گيرند، وقت تلویزيون را مي گيرند و بعد به راحتي جلو دوربين ها كشف حجاب مي كنند مسئولين بايد پاسخگو باشند از طرفي نگاه كنيد افراد بي بند و بار و لاابالي هدفمند هستند در كلان شهرها، هنجار شكني مي كنند و بعد به نيروي انتظامي و پليس توهين كنند؟ جرم مشهود است در اوج بي ادبي و جسارت به پليس فحش مي دهد و اقدامات شنيع انجام مي دهند بعد شما نگاه كنيد در مجلس شوراي اسلامي امضاء جمع مي كنند عليه اين دو پليس وظيفه شناس بعد در وزارت خانه ها و دفتر رئيس جمهوري انگار عذاب الهي نازل شده است شما خودتان اقتصاد را لگد مال كرده ايد اين دو پليس به وظيفه خود عمل كرده اند. لذا ما به عنوان جمعي از مومنين، از دو پليسي كه در تهران به وظيفه خود عمل كردند تشكر مي كنيم.

  • پنج شنبه روز ولادت حضرت معصومه عليها السلام، روز دختر است و بعد آغاز هفته كرامت .

برنامه هايي در سطح شهرستان برپا خواهد شد از شما دعوت مي كنم در اين برنامه ها شركت داشته باشيد.

هفته صرفه جويي در مصرف آب است توصيه مي كنم به شما نسبت به اين پديده الهي خيلي دقت داشته باشيد.

منابع آبي ما كم است صرفه جويي يكي از دستورات دين است در همه مصارف مان سعي كنيم صرفه جويي كنيم كه هم وطنان ما در مناطق ديگر در مضيغه قرار نگيرند.

  • هفته صنعت و معدن هم هست ما از شما در خواست مي كنيم در سامانه انجمن حمايت از حقوق مصرف كنندگان عضو شويد و همكاري كنيد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *