صفحه اصلی / تازه ترین مطالب / متن خطبه ۱۵ شهریور ماه ۹۸

متن خطبه ۱۵ شهریور ماه ۹۸

بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه ۱۵شهریور ۹۸

خطبه اول :

قال الله تبارک و تعالی فی محکم الکتابه الکریم

اعوذبالله من الشیطان الرجیم: لَقَدْ كَانَ فِي قَصَصِهِمْ عِبْرَةٌ لِأُولِي الْأَلْبَابِ

عبادالله اوصیکم و نفسی بتقوی الله

خودم و همه شما مومنین و مومنات برادران و خواهران دینی را به رعایت تقوای الهی  توصیه و تاکید می کنم

کربلا در واقع از یک طرف  میدان مسلمانان بی تقوا و از طرف دیگر میدان مسلمان متقی جنگ بین تقوا و بی تقوایی بود.

انسان تا توجه نکند به اوامر الهی و به دستورات خداوند متعال اینگونه می شود که می فرماید کل یوم عاشورا و کل عرض کربلا، یعنی میدان امتحان و آزمایش در عرصه های مختلف، عاشورا یکی میدان سیاست، عاشورای دیگری میدان اقتصاد، عاشورا یکی میدان مشتهیات و شهوات در کف جامعه است در معادلات و معاملات،  عاشورا یکی در شهرت، نام، مقام و ثروت است. کل یوم عاشورا و کل عرض کربلا جنگ میان تقوا و بی تقوایی محصول و نتیجه آن این می شود که امام به مسلخ برود. امام غریب و تنها شود. باید توجه کنیم به مسئله تقوا همچنان که یک امر شخصی است یک امر اجتماعی هم هست.  تقوی من درست  است که وظیفه شخصی خود من هست اما تاثیر در رشد، تعالی و سقوط ما و جامعه دارد. لذا عزیزان توجه به تقوا و اوامر الهی و دوری از نواهی الهی تاثیر در زندگی شخصی و اجتماعی من وشما و تاثیر در رشد و تعالی  جامعه دارد. خودمان، فرزندانمان، دوستانمان و کسانی که در حوزه های مختلف با ما ارتباط دارند این ها را باید به تقوا توصیه کنیم. تواصو بالحق و تواصوا بالصبر حق و صبر جلوه هایی از تقواست. توصیه قرآن است چون سود آن برای زندگی خود ما است لذا خودم و شما برادران و خواهران گرامی را در ماه محرم الحرام ماه حزن و اندوه اهل بیت علیهم السلام به رعایت تقوا توصیه می کنم انشاءالله در ظهور امام عصر علیه السلام و در حکومت امام عصر علیه السلام  در لشکر متقین قرار بگیریم. از قبل از ظهور و از قبل قیام باید خودمان را به سلاح تقوا آماده کنیم.

پیرامون آیه ای که در ابتدا عرض کردم. مطالبی را که قرآن درباره عبرت می فرماید. البته آیات زیادی در قرآن در رابطه با عبرت گیری، پند آموزی و درس گیری از حوادث تاریخ وجود دارد.  این آیه را به جهت اینکه می خواهم اختصارا نکاتی را بیان کنم برای عبرت گیری از حادثه عاشورا عبرت گیری و پیام هایی که از درس های عاشورا ما باید بگیریم  برای زندگی امروز برای دنیای امروز برای جامعه امروز همه باید در این عبرت گیری و پیام های عاشورا باید دقت کنیم افراد عادی و عامی شخصیت های مذهبی، سیاسی، اجتماعی، مسئولین، مردم، اندیشمندان و گروه های مختلف سیاسی همه باید عبرت بگیریم. عاشورا یک مکتب، یک فرهنگ است. عاشورا حرف ها و سخنان نهفته و نگفته فراوانی برای جامعه، سعادت بشر فرهنگ متعالی دارد. فرهنگی که ما نه با ادعا با دلیل عرض می کنیم فرهنگ عاشورایی که فکر می کردند دهه محرم سال ۶۱ تمام شد. این فکر و اندیشه تمام شد اما در اوج ضعف ظاهری چون مغلوب شده بود ظاهر عاشورا در روز دهم محرم، اما امروز تجلی پیدا کرده و سراسر دنیا و گیتی را در تسخیر خودش قرار داده است. امروز فرهنگ و تفکر عاشورا دنیا را فتح کرده منتهی با آرامی کسانی که صاحبان زر،  زور،  قدرت، ثروت و منصب بودند تمام امکانات مادی و معنوی دنیا در دست آن ها بود در مقابل عاشورا قد عَلم کردند از زمانی که این حادثه اتفاق افتاد تا امروز شما وقتی رصد و ارزیابی می کنید تمام هیاهو، توطئه ها و طرح هایی که از دنیای آن روز تا امروز اجرا شده همه دنبال این بود که در جبهه مقابل، فرهنگ عاشورایی را، از مومنین از یک عده انسان های پاک از خوبان عالم بگیرند. اما در تمام عرصه ها شکست خوردند و امروز هم دارند شکست می خورند حقانیت عاشوراست به جهت آن ارزشی که در این فرهنگ نهفته است و کسانی که خودشان را مقید دانستند و کسانیکه دنباله رو این ارزش ها بودند در ادوار گذشته و امروز در اوج حرکت می کنند. قرآن تاریخ را آینه ای می داند که تمام حوادث زشت و زیبا را می توان در آن دید.  بخشی از قرآن درباره تاریخ است و الهام گرفتن از حوادثی که در تاریخ اتفاق افتاده برای بشر بسیار مهم است زبان گویای تاریخ چه در جبهه مقابل برای ستمگران  طاغوتیان که آن ها را باید دید و راه بد را انتخاب نکنید راهی را که انتخاب می کنید راه هلاکت نباشد. در قرآن تاریخ قوم لوط، قوم صالح را سرنوشت موسی و فرعون را  که تقریبا جنبه تاریخی آنان را قرآن بیان کرده و از آن طرف انسان های صالح و برگزیده انبیاء، اولیاء، حاکمان و صالح را هم بیان می کند و ما اگر بخواهیم موفق و سعادتمند شویم راه آنان را انتخاب کنیم بهرحال عبرت آموزی حوادث تاریخی فراوان در قرآن است که در برخی از آیات بیان شده داستان انبیاء الهی و  انسان های بزرگ را بیان می کند قصد قرآن تاریخ سرایی و داستان سرایی نیست قصد قرآن ارئه راه و راهکار و ارائه راههای سازنده برای عبرت آموزی بشر از این هاست.

عبرت های عاشورا فراوان است و توجه به آن امروز تاثیر در ایستادگی جبهه حق در مقابل زمان بوده توجه به مقاومت که بُعد مقاومتی عاشورا تاثیردر حرکت جهادی و مقابل مقاومت در دنیای امروزی بسیار قابل توجه و اهمیت است که سیدالشهداء از نظر عِده و عُده در ظاهر ضعیف، درمقابل جبهه اموی و لشکریان یزید، اما راه سعادت و پیروزی، راه نجات بشریت را با همه این شرایط در ایستادگی و مقاومت می داند. با توجه به شرایطی که در جامعه امروز خودمان  وجود دارد مقایسه کنید مثل حوادث تاریخی تکرار نمی شود اما مشابه آن هست  مثل قطاری است که جلو چشمان شما رد می شود واگن ها ظاهرشان مثل هم است اما درون واگن ها انسان های متفاوتی هستند حوادث تاریخی مشابه است در کنار چشم ها رد می شود اما اتفاقات مختلف است اتفاق هایی که می افتد متناسب با زمان و مکانی که در آن قرار گرفتیم افراد باید بصیرت داشته باشند راه گزینش را بر اساس آن عبرت هایی که قرآن در آیات خودش از سیر تاریخی بیان می کند بعدش را هم باید نگاه کنیم عاشورا اینگونه بوده انقلاب اسلامی هم برگرفته شده از قیام عاشوراست نگاه می کنیم اگر ما توانستیم حکومت ۲۵۰۰ ساله را شکست دهیم. نبرد با استکبار جهانی را سرلوحه کار خودمان قرار دهیم و امروز  بدون اتکا به قدرت های مستکبر عالم چهل سال پای بر آرمان های خودمان روی پای خودمان بیاستیم مرهون نهضت  الهی سیدالشهدا علیه السلام مرهون این عزاداری ها و این هیئت ها و این مساجد حضرت امام (ره) فرمودند: انقلاب اسلامی ایران پرتوی از عاشورا و انقلاب عظیم الهی آن است و لازم است که در برهه هایی از زمان ما توجه کنیم به پیام های عاشورایی، در هفته گذشته در رابطه با ریشه عاشورا مطالبی را عرض کردم ریشه های مختلفی داشت یکی از پیامدهای عاشورا بصورت مختصر اشاره می کنم پیام مقاومت عاشورا برای جبهه امروز دنیا بسیار مهم است درس گیری از این مقاومت، بصورت تیتر وار عرض می کنم که برای مسلمانان عاشورایی امروز درس باشد برای جوانانی که امروز دنبال عزت مسلمانان و عزت شیعه هستند راهی نداریم جز از این مکتب درس بگیریم و شاگرد خوبی بر کلاس این مکتب باشیم.

نکته اول : سیدالشهداء علیه السلام ثابت کردند که سازش و تسلیم در برابر حکام ظالم و نالایق در قاموس عاشورا و اسلام و مکتب الهی اهل بیت جایی ندارد وگرنه راحت بود برای سیدالشهدا می توانست بیعت کند. فکر نکنید اگرسیدالشهدا علیه السلام بیعت می کرد مثل دیگران با امام حسین علیه السلام برخورد می کردند نه جایگاه اهل بیت متفاوت بود ولی بیعت کردن سیدالشهداء علیه السلام و سازش و تسلیم در مقابل یزید به مسیر اسلام ضربه می زد. باعث انحراف و انحطاط جامعه اسلامی می شد اگرنه شخص سیدالشهدا علیه السلام به خطر نمی افتاد این یک درس است که باید جبهه مقاومت، نیروهای مقاومت و جوانان مقاومت کسانی که دل در گرو این میهن و دنیای اسلام و بشریت دارند این را باید درس بگیرند

نکته دوم : که باید بعنوان یک پیام از قیام عاشورا داشته باشیم ایستادگی در برابر دشمنان اسلام و بشریت را باید بدانیم هزینه دارد هزینه سنگینی هم دارد مگر سیدالشهداء علیه السلام هزینه بالاتر از جان، مال و فزندانشان داشتند آن چیزی که در دنیا داشتند همه را هزینه کردند برای این ایستادگی و مقاومت کسانی که بخواهند در مقابل انحراف در جامعه بشری ایستادگی کنند باید هزینه ایستادگی شان را پرداخت کنند کار آسانی نیست کار دشواری است زبان عاشورا  و حرف عاشورا به من و شما این است امروز هر جا اگر می خواهید عزتتان، سربلندی تان و شرف تان را حفظ کنید نه فقط ایران، نه شیعه و بشر اگر می خواهد عزت و شرف و کرامت انسانی اش را حفظ کند باید هزینه عزت، شرف و کرامتش را پرداخت کند سیدالشهدا علیه السلام بعنوان نیروی محرک خیلی از جبهه های آزادی بخش غیر مسلمان امروز بعنوان یک الگو است.

نکته سوم: عاشورا می خواهد به من و شما بگوید از دشمن ولو اینکه عِده و عُده زیادی داشته باشد رعب و وحشت نداشته باشید. اصلا رعب و وحشت از ویژگی منافقین است ایمان سست باعث می شود که انسان  در مقابل جبهه استکبار سست شود. ایمان قوی باعث می شود که انسان شجاع شود شهامت داشته باشد و در نتیجه شهادت طلب شود آن چیزی که امروز ما می توانیم از عاشورا، از صغیر و کبیر، از زن و مرد عاشورا درس بگیریم این است که همه شهادت طلب بودند چرا؟ مومن واقعی، شجاع واقعی است مومن واقعی در مقابل هیچ تسلیم نخواهد شد شهامت و شجاعت دارد نتیجه آن هم شهادت طلبی است آن چیزی که در ۸ سال دفاع مقدس ملت ایران به آن رسیده اند امروز هم دنیای بشری اگر بخواهند به آن می رسند راهی ندارند جز درس آموزی از این مکتب و این مدرسه و این دانشگاه

نکته چهارم:  از پیامدهای عاشورا و بسیار اهمیت دارد استفاده ابزاری دشمن، جبهه استکبار، جبهه مقابل و جبهه کفر برای تسلیم و استفاده اقتصادی تحریم اقتصادی که ما امروز متحمل شده ایم بخشی از طراحی ها و توطئه های جبهه کفر است برای اینکه ما دست از آرمان و مسیرمان برداریم تحریم شدیدی که سیدالشهدا علیه السلام داشتند و خصوصا که از روز هفتم به بعد حتی آب را روی سید الشهدا، خانواده، اصحاب و یارانش بستند اگر کسانی که سست عنصر بودند در خانواده و اصحاب سیدالشهدا علیه السلام کافی بود همین قطع آب خوردنی که  امروز برخی ها اعتقاد دارند آب خوردنمان را باید از آن طرف بگیریم سیدالشهدا علیه السلام حتی آب خوردنش را کنار گذاشت اما سازش نکرد تسلیم نشد هر کدام از این ها دنیایی از معارف و حرف های کلیدی و اساسی دارد برای کسانی که دنبال این هستند که بشریت را به کمال برسانند اما متاسفانه ما در مسیر مقاومت گاهی موقع منافقینی در درون دنیای اسلام و شیعه در کشور ما پیدا می شوند دقیقا بر خلاف آموزه های عاشورا حرکت می کنند نتیجه اش هم امروز می بینید بله سیدالشهدا علیه السلام هم اهل مذاکره بود تا روز عاشورا هم مذاکره کرد با عمر سعد که خبیث ترین انسان های عاشورا بودند مذاکره کرد اما مذاکره ابی عبدالله برای رفع و لغو تحریم از روی نیاز دنیایی نبود بلکه آن چیزی که انجام داده بود اتمام حجت بر مبنای حق بود. تفکر اختلاف دیدگاه را ببینید کسانی که می گویند سیدالشهدا علیه السلام اهل مذاکره بود ما به هر قیمتی بله مذاکره به چه قیمتی  این ها درس هایی است که در دل عاشورا نهفته است  صاحب نظرها، تئوریسن ها و کسانی که می توانند جامعه را هدایت کنند باید این حرف ها را تشریح و تبیین کنند نسبت قیام عاشورا ما بتوانیم انشالله جامعه عاشورایی داشته باشیم و در امتداد قیام سیدالشهداء علیه السلام این حرکت را وصل کنیم به حرکت ظهور امام عصر علیه السلام اگر اراده داریم و بنا داریم که این حرکت و این تلاشی که داریم انجام می دهیم به قیام امام عصر علیه السلام متصل شود مبنا باید حرکت عاشورا و آموزه های عاشورا باشد.

خطبه دوم :

عباد الله اوصیکم و نفسی بتقوی الله

خودم و همه شما مومنین و مومنات برادران و خواران دینی را به رعایت تقوای الهی توصیه و تاکید می کنم .

عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام به ویژه این که در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی هستیم توصیه می کنم همه عزیزان و برادران و خواهران گرامی، هیئات مذهبی هر چه با شکوه تر برگزار کردن تاسوعا و عاشورای حسینی و حضور در هیئات مذهبی، دسته های عزاداری، مساجد عظمت و نمایش اسلام است تفکر تعالی است برای سیدالشهداء علیه السلام و تشکیلات عاشورا هر چه هزینه کنید یقین بدانید سرمایه گذاری برای پیشرفت و تعالی جامعه بشری است دچار شبهات و تهاجم و حرف های دین ستیز بعضی ها در شبکه اجتماعی و در دنیای واقعی نشویم محکم و استوار در مسیر حق که مسیر عاشورا است بمانیم و حرکت کنیم. ان شاالله عاشورا جهانی خواهد شد همچنان که اربعین امروز دارد جهانی می شود .  نماز ظهر عاشورا را عزیزان فراموش نکنید سیدالشهداء علیه السلام چرا در روز عاشورا نمازی را با سه ویژگی برگزار کردند؟ نماز جماعت، نماز اول و نماز علنی . سیدالشهداء علیه السلام می توانست به اصحاب و یاران دستور دهد نماز را در خیمه بخوانند چون هزینه کم تری داشت نماز عاشورا برای سیدالشهداء علیه السلام هزینه داشت شهید داد، تیر خوردند فرمودند در خیمه نه، پشت چادر نه، در منظر و مرعای مردم نماز بخوانید فردا نه اصلا رمز ماندگاری سیدالشهداء علیه السلام به همین نماز است

اصلا رمز ماندگاری حضرت سید الشهدا به همین نماز است به عبادت و بندگی و عبودیت وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنْسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ اما متاسفانه برخی از هیئتی ها می گویند چون نظم هیئت ما به هم می خورد نماز را بعدا می خوانیم در حالی که ارباب و آقای من و شما برای نماز به شهادت رسید . دشمن همین را می خواهد، عاشورای سبک و بی خاصیت، عاشورای بی اثر و تاثیر پذیر، آن هیئتی و آن پیرغلامی که میگوید نماز را ول کنید تا نظم به هم نخورد همین ول کردن یعنی عاشورایی که من میخواهم به دنبال آن باشم  نه آن که امام حسین می خواست و اگر این طور باشد فرقی بین ما و آنانی که بی تفاوت بودند نیست و کسانی که در مقابل بودند چه فرقی می کند ؟ اصلا تمام مشکلات و پیچیدگی بشر بخاطر فاصله گرفتن از توحید و عبادت و بندگی است عاشورا در اوج خودش نمازش را به نمایش می گذارد نماز عاشورایی خیلی انسان را پیش می برد و جامعه بشری را حرکت می دهد نماز عاشورا را در هرکجایی که هستید اقامه کنید.

  • تحلیل برخی از مسائل داخلی و خارجی:

چند سالی است که دو جریان قوی در عرصه تحولات غرب آسیا ایفای نقش می کنند یک طرف جبهه مقاومت و طرف دیگر جبهه سازش که هر کدام هم تلاش می کنند تا برنامه های خودشان را پیش ببرند و اجرایی کنند و نیاز است مردم تحلیل های سیاسی و مسائل روز جامعه اسلامی را بخوبی بدانند تا آن چیزی که در این مناظره ها، مجادله ها و رویارویی ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است دچار غفلت نشوند.

  • هر روز مشکلات منطقه پیچیده تر می شود اما جبهه مقاومت به لطف الهی قدرتمند تر حرکت می کند و به عنوان یک قدرت تاثیر گذار در معادلات منطقه ای جبهه مقاومت مطرح است که هم در میدان عمل و هم در میدان دیپلماسی دست برتر در منطقه را دارد و در منطقه غرب آسیا هیچ اتفاقی نمی افتد مگر اینکه دیدگاه و نظر جبهه و محور مقاومت باید مشخص شود.
  • رهبری حکیمانه ای که محور مقاومت دارد باعث شده تا محور مقاومت به خوبی از همه بحران ها عبور کند.  قصه سوریه یک موضوع بزرگی است و به مانند معجزه می ماند اما رهبری این مقاومت باعث شد که سوریه به ثبات برسد و نقش تعیین کننده ای در معادلات منطقه ای داشته باشد که چند مورد آن را می توان به صورت مصداقی دیدار اخیر انصار الله و هیئت یمنی و حماس با حضرت آقا اشاره کرد.
  • اولا امروز یمن در اوج حرکت می کند و آمریکایی ها مستاصل شده اند و درخواست می کنند تا با جبهه انصار الله گفتگو کنند. چرا؟ دلیل آن تقویت و قدرتی است که انصارا لله در منطقه دریای سرخ دارد و نمونه آن حمله موشکی انصارالله به تاسیسات، پالایشگاه ها و فرودگاهای عربستان است که سامانه موشکی پاتریوت آمریکا نتوانسته با آن ها مقابله کند و این برای جبهه سازش در منطقه مهم است و از طرف دیگر اختلاف، وادادگی و دو دستگی که در جبهه سازش و در جبهه مقابل بین عربستان، امارات، مصر و دیگر کشورها اتفاق افتاده است گویای همه چیز است.
  • نامه ای که حماس به حضرت آقا نوشته اند بی نظیر بوده است و با وجود اینکه اختلافی اعتقادی داریم اما با زبان غیر رسمی اعلام کرده است که اگر شما ولی فقیه جبهه مقاومت هستید ما هم امروز بخشی از این مقاومت هستیم و از سویی حزب الله لبنان با انتظار کشنده ای که به اسرائیلی ها تلویح کردند با حمله موشکی به خودروی نظامی اسرائیل و کشته و زخمی شدن تعدادی از صهیونیست ها نقش جمهوری اسلامی ایران و دست برتر را در تمام معادلات را نشان دارد.

اما با همه این ها توطئه جدیدی تحت عنوان مذاکره مقامات جمهوری اسلامی با آمریکایی ها هستند که از طرف آمریکایی ها پیام هایی مبنی بر اینکه حاضر هستند از خواسته هایی که دارند دست بکشند و گشایش اقتصادی برای ایران فراهم کنند اما آنها با این وعده ها متاسفانه عده ای را در داخل بازی می دهند، عده ای هم بازی می خورند که عده ای هم افرادی هستند که مهره آنانند که حضرت آقا فرمودند سرباز آمریکا در داخل کشور نباشیم.

اما کمپو یک آدمی مثل رئیس جمهور آمریکا هم عقل درست و حسابی نداردآن چیزی که این هفته بیان کرد این بود که ما واقعا برای رسیدن به یک حل و فصل متمرکز هستیم ما می خواهیم ایران کشوری عالی باشد ما می خواهیم مردم ایران در تغییر رفتار حکومتشان موفق باشند به صراحت دارد بیان می کند که شرط مذاکره با ایران دست کشیدن از آرمان های انقلاب است آن وقت یه عده جاهلانه، عامدانه یا خائنانه در زمین آمریکا بازی می کنند مشکلات مردم را به مذاکره با گره می زنند .  به هر حال امروز ابتکار عمل در دست جمهوری اسلامی است و باید مردم و مسئولین و صاحب نظران با عبرت از عاشورا و با سازش ناپذیری در برابر زورگویی راه مقاومت را پیش بگیرند. درسی که باید در مقابل تمام زورگویان عالم با عزت زندگی کنیم ولو با مرگ خودمان، ولو با تمام هزینه های اقتصادی، مالی و جانی .  

  • گام سومی را که باید برداریم باید محکم برداشته شود بعد از نقض برجام از سوی آمریکا طبق بندهای برجام جمهوری اسلامی می تواند گام هایی در راستای نقض تعهدات بردارد اما توقع داریم مسئولین گام سوم را محکم اجرا و سانتریفیوژ های نسل ششم و هشتم هم را فعال کنند و دستگاه دیپلماسی هم سیاست لبخند و تلفنی را کنار بگذارد چرا که آنها عمیقا معتقد به سیاست چماق و هویج هستند. آن ها می گویند تشویق برای کشور ایران مختصر اما تنبیه تا دلتان می خواهد . سیاست لبخند و تلفنی برای این ها جواب نمی دهد آن چیزی که امروز ما از عاشورا از حرکات و تحرکات منطقه و جبهه مقاومت می بینیم و امروز باید در مقابل اروپایی ها باید داشته باشیم باید مقاومت کنیم و گام ها را محکم برداریم به هر حال نسل ششم و هشتم از سانتریفیوژ های را باید فعال کرد  طبق بندهایی که در خود برجام است . امیدوار هستیم که ان شاالله مردم همراهی کنند و در دام عاملین و سربازان آمریکایی ها در داخل کشور نیوفتند و ان شاالله آن چیزی که وظیمان است نسبت به دین مان است را انجام دهیم و مطمئن باشید با اقتصاد مقاومتی هر چند که الان هم گام های خوبی برداشته شده است خصوصا ورد قوه قضائیه به عرصه که خیلی تاثیر گذار است .
  • ریاست قوه قضائیه به منظور برخورد جدی با فساد که تمام قد به میدان آمده و با شجاعت و تدبیر امید مردم را زنده کرده است تشکر کردند. امید مردم دارد برمی گرد . نسبت به انقلاب و آرمان های انقلاب دارند امیدوار می شوند آن چیزی که امروز می تواند ملت ایران را به اوج برساند این مسائل است .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *